Čerpání dovolené

10.04.2024


Mezi zaměstnanci se často setkávám s názorem, že čerpání dovolené je na rozhodnutí zaměstnance. Oblíbený argumentem je např. ten, že má zaměstnanec již zaplacenou dovolenou, a proto musí dovolenou čerpat v konkrétním termínu, jinak by mu vznikla škoda.

Nicméně podle ustanovení § 217 a násl. zákoníku práce rozhoduje o čerpání dovolené zaměstnavatel, nikoliv zaměstnanec. Pokud si zaměstnanec sám určí čerpání dovolené a zaměstnavateli to pouze oznámí, může se jednat o porušení pracovních povinností zvlášť závažným způsobem ve smyslu ustanovení § 52 písm. g) zákoníku práce, pro které je možné se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr s klasickou dvou měsíční výpovědní lhůtou.

Zaměstnanec tedy nemůže pouze oznámit zaměstnavateli, že si zítra bere dovolenou. Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, a to z důvodu, aby nedošlo k ochromení provozu firmy. Pokud zaměstnanec nedostane souhlas zaměstnavatele k čerpání dovolené a následně se nedostaví na pracoviště, nemůže být jeho absence považována za dovolenou, a proto mu nepřísluší náhrada mzdy. V krajním případě může být nepřítomnost zaměstnanec na pracovišti považována za neomluvenou absenci, pro kterou je možné přistoupit k okamžitému zrušení pracovního poměru.

Na druhou stranu je zaměstnavatel povinen určit čerpání dovolené zaměstnanci tak, aby byla dovolená vyčerpaná v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.

Dostali jste se do podobné situace? Nevíte si rady? Neváhejte se na mě obrátit.