Výpověď z nájmu bytu na dobu neurčitou

03.06.2024


Podle § 2288 občanského zákoníku může pronajímatel vypovědět nájem na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou z těchto důvodů:

a) Hrubé porušení povinností nájemce

Tento bod zahrnuje situace, kdy nájemce např.:

  • Neoznámí změnu v počtu osob v bytě do dvou měsíců.
  • Nedoplní jistotu (kauci) po jejím částečném využití pronajímatelem na úhradu škod způsobených nájemcem.
  • Neplní povinnosti týkající se běžné údržby a drobných oprav v bytě.

b) Odsouzení za úmyslný trestný čin

Tento důvod se týká nájemců, kteří spáchají úmyslný trestný čin proti pronajímateli, členovi jeho domácnosti, osobě žijící v domě nebo proti cizímu majetku v domě. V praxi je to vzácný důvod.

c) Veřejný zájem

Jedná se o situace, kdy je nutné byt vyklidit kvůli veřejnému zájmu, například kvůli havarijním opravám nařízeným orgánem veřejné správy. Dalším příkladem může být demolice domu, ve kterém se byt nachází.

d) Jiný obdobně závažný důvod

Zákon umožňuje výpověď i z jiných závažných důvodů, které nejsou přímo uvedeny, ale jsou podobně závažné jako předchozí důvody. Tento důvod se v praxi využívá jen zřídka, protože k němu neexistuje bohatá judikatura vyšších soudů.

e) Potřeba pronajímatele

Tento důvod zahrnuje situace, kdy pronajímatel nebo jeho manžel potřebuje byt pro sebe, například při rozvodu, nebo když byt potřebuje pro příbuzného ve přímé nebo druhé vedlejší linii. Pronajímatel musí doložit důvod, jako je podání návrhu na rozvod nebo již rozvedené manželství, a označit příbuzného, který bude byt užívat. Nejvyšší soud zdůrazňuje, že zamýšlené užívání bytu musí být relativně trvalého rázu, protože výpověď nájemní smlouvy na dobu neurčitou výrazně zasahuje do právní jistoty nájemce.

Výpověď bez výpovědní doby

Pronajímatel může v mimořádných případech vypovědět nájem bez výpovědní doby, a to bez ohledu na to, zda jde o nájem na dobu určitou či neurčitou. Tento důvod má sankční charakter a postihuje nájemce za závažné porušení povinností, jako je:

  • Neplacení nájemného a nákladů na služby alespoň tři měsíce.
  • Poškozování bytu či domu závažným nebo nenapravitelným způsobem.
  • Způsobování závažných škod nebo obtíží pronajímateli či ostatním obyvatelům domu.
  • Užívání bytu k jinému než sjednanému účelu.

Porušení musí být natolik závažné, že intenzivně zasahuje do práv a majetku pronajímatele. Intenzitu konkrétního zásahu pak bude soud hodnotit individuálně s ohledem na všechny okolnosti daného případu.

Nevíte si rady s výpovědí? Neváhejte se na mě obrátit.