Proč si najmout advokáta?

Vzdělání a praxe

Každý advokát musí být vystudovaný vysokoškolák v oboru práva, který po ukončení studií musí absolvovat tři roky dlouhou praxi pod vedením jiného advokáta, a následně složit advokátní zkoušky, které svou rozsáhlostí a odborností několikanásobně převyšují závěrečné státnice na vysoké škole. Než se tedy někdo stane advokátem, musí se právu pečlivě věnovat minimálně osm let, během kterých si osvojí, jak celý právní systém funguje teoreticky, tak i prakticky. Jedno staré pravidlo říká, že je třeba se věnovat určitému řemeslu deset tisíc hodin, než se z Vás stane "mistr". Z tohoto pravidla vyplývá, že advokát by měl mít již potřebné znalosti a zkušenosti, aby Vám mohl poskytovat právní služby.


Povinnost mlčenlivosti, úplnost informací

Základním právním předpisem pro činnost advokáta je zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii, který mimo jiné stanovuje i základní povinnosti advokáta, mezi které patří zejména povinnost mlčenlivosti o všech skutečnostech, které mu klient sdělí.  Povinnost mlčenlivosti chrání tedy nejen klienta, tak i samotného advokáta. Je více než důležité, abyste před svým advokátem nezatajili žádné informace, neboť jen úplné informace poskytují advokátovi možnost hájit Vaše práva a zájmy nejlépe, jak je to možné. S tím souvisí i další důležitá povinnost advokáta chránit a prosazovat práva a oprávněné zájmy klienta a řídit se jeho pokyny, tzn. že všechny kroky, které má advokát jménem klienta učinit, musí být činěny samozřejmě ve prospěch klienta a musí byt klientem předem schváleny. 


Členství v advokátní komoře

Každý advokát musí být členem České advokátní komory, která dohlíží na dodržování stanovených povinností a v případě porušení těchto povinností je oprávněna advokáty trestat, v případě mírných porušení zpravidla jen finančně, ale v případě závažnějších porušení hrozí až doživotní zákaz výkonu advokacie.


Proč se na mě obrátit?

Pokud tedy řešíte nějaký problém, je dobré zvážit především finanční dopady Vašeho rozhodnutí. Samozřejmě denně každý z nás uzavírá velké množství smluv, aniž by si to vědomě uvědomoval, stačí např. nastoupit do tramvaje a automaticky dojde k uzavření přepravní smlouvy, nakoupíte jídlo v supermarketu a uzavřete smlouvu kupní. K uzavření takových smluv pomoc advokáta zpravidla nepotřebujete, jinak tomu bude typicky při uzavření kupní smlouvy k převodu nemovitosti, kde pomoc advokáta Vás bude stát v řádu tisíců korun, což je v porovnání s ostatními náklady souvisejícími s převodem nemovitostí zanedbatelná částka. Pokud se tedy na advokáta neobrátíte včas, riskujete, že Vám vznikne škoda, která mnohonásobně převýší náklady na odměnu pro advokáta. V podstatě se jedná o právní prevenci, kdy s pomocí advokáta doladíte smlouvu nebo právní vztah tak, aby byla případná budoucí rizika, co nejvíce minimalizována. Zpravidla pokud se na advokáta obrátíte až v případě, kdy vznikne spor, je právní pomoc limitována předchozím jednáním s protistranou. S ohledem na shora uvedené je zřejmé, že se vyplatí věc s advokátem minimálně předem konzultovat a ušetřit si tím do budoucna mnoho starostí a finančních prostředků.