Předkupní právo mezi spoluvlastníky

10.04.2024

Nový občanský zákoník, který je účinný již od 1. ledna 2014, upravoval za dobu své účinnosti zákonné předkupní právo mezi spoluvlastníky ve svých jednotlivých zněních dvěma zásadně odlišnými způsoby.

V období ode dne 1. ledna 2014 do dne 31. prosince 2017 docházelo ke vzniku zákonného předkupního práva pouze v případě, kdy spoluvlastníci nemohli vznik spoluvlastnického vztahu ovlivnit svou vůlí či právním jednáním. Zároveň bylo zakotveno časové omezení jeho trvání, a to na dobu šesti měsíců.

V období ode dne 1. ledna 2018 do dne 30. června 2020 se nový občanský vrátil k právní úpravě platné do 31. prosince 2013, tj. ke znovuzavedení obecného zákonného předkupního práva spoluvlastníků. Důvodová zpráva k této změně uvádí, že praxe ukazuje, že nebylo vhodné opustit úpravu zákonného předkupního práva pro převod spoluvlastnického podílu. Zákonné předkupní právo v našem právním řádu fungovalo několik desítek let, jedná se tak o osvědčený institut a uživatelé s ním počítají a spoléhají na něj. Jeho zrušení nepřineslo v životě spoluvlastníků žádné zlepšení, a naopak celou úpravu převodu spoluvlastnického podílu a vypořádání zkomplikovalo. Návrh vyhovuje požadavkům praxe a opětovně zavádí ustanovení o zákonném předkupním právu.

V období ode dne 1. července 2020 do současnosti platí opět to, že zákonné předkupní právo vznikne pouze v případě, kdy bylo spoluvlastnictví nově založeno pořízením pro případ smrti, tj. závětí, dědickou smlouvou či dovětkem nebo jinou právní skutečností, kterou spoluvlastníci nemohli od počátku ovlivnit. Za takové skutečnosti lze považovat typicky originární způsoby nabytí, jako nabytí spoluvlastnického podílu v dražbě, vydržení věci do podílového spoluvlastnictví, založení spoluvlastnictví konstitutivním rozhodnutím soudu apod. Opět je toto zákonné předkupní právo časově omezeno na dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví. Přijetí této změny bylo odůvodňováno tím, že předkupní právo působilo komplikace při převodu bytových či nebytových jednotek společně s garážovými stáními vymezenými jako spoluvlastnické podíly.

Aktuální stav je takový, že až na shora uvedené výjimky je předkupní právo zrušeno. Doufejme tedy, že tato právní úprava je již konečná, protože pro právní stát je důležité, aby ke změnám zákonů docházelo pouze ze závažných důvodů. Trvání stejné právní úpravy je zásadní pro fungování právního systému a společnosti jako celku, a to jak z hlediska právní jistoty a důvěry v právní systém, tak z hlediska hospodářské stability a ochrany práv jednotlivců.

Dostali jste se do podobné situace? Nevíte si rady? Neváhejte se na mě obrátit.